Dla Pacjenta
- Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy Centrum Profilaktyczno-Lecznicze w Łodzi udostępnia dokumentację medyczną pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu, bądź osobie upoważnionej przez pacjenta. Po śmierci pacjenta dokumentacja medyczna jest udostępniana osobie upoważnionej przez pacjenta za życia lub osobie, która w chwili zgonu pacjenta była jego przedstawicielem ustawowym.
- Dokumentacja medyczna, o której mowa w pkt. 1, jest udostępniana także osobie bliskiej, chyba że udostępnieniu sprzeciwi się inna osoba bliska lub sprzeciwił się temu pacjent za życia.
- W przypadku sporu między osobami bliskimi o udostępnienie dokumentacji medycznej, zgodę na udostępnienie wyraża sąd ostatniego miejsca zamieszkania pacjenta w postępowaniu nieprocesowym na wniosek osoby bliskiej lub osoby wykonującej zawód medyczny.
- W przypadku gdy pacjent za życia sprzeciwił się udostępnieniu dokumentacji medycznej, sąd, o którym mowa w pkt. 3, w postępowaniu nieprocesowym na wniosek osoby bliskiej, może wyrazić zgodę na udostępnienie dokumentacji medycznej i określić zakres jej udostępnienia, jeżeli jest to niezbędne w celu dochodzenia odszkodowania lub zadośćuczynienia z tytułu śmierci pacjenta oraz dla ochrony życia lub zdrowia osoby bliskiej.
- Dokumentacja medyczna udostępniana jest do wglądu w siedzibie WOMP CP-L w Łodzi oraz w Międzyzakładowych Ośrodkach Medycyny Pracy (przy ul. Tymienieckiego 18, al. Piłsudskiego 133B, ul. Gdańskiej 117A, ul. Aleksandrowskiej 61/63) a także poprzez sporządzenie jej wyciągu, odpisu, kopii lub wydruku. Przy czym dokumentacja medyczna prowadzona w postaci papierowej nie jest udostępniana poprzez sporządzenie kopii w formie odwzorowania cyfrowego.
- Dokumentacja medyczna udostępniana jest na podstawie wniosku złożonego w dowolnej formie (pisemnej, ustnej bądź za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej). Pacjent lub inna osoba upoważniona może skorzystać z formularza pisemnego wniosku, który jest dostępny w punkcie rejestracji pacjentów, w sekretariacie WOMP CP-L w Łodzi ul. Aleksandrowska 61/63 oraz w sekretariatach MOMP-ów przy ul. Aleksandrowskiej 61/63, ul. Tymienieckiego 18, al. Piłsudskiego 133B, przy ul. Gdańskiej 117A (od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00) lub na stronie internetowej www.wompcpl.eu (wzór wniosku).
- Za udostępnienie dokumentacji medycznej w sposób określony w pkt 6 WOMP CP –L w Łodzi może pobierać opłatę ustalaną na podstawie art. 28 ust. 4 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
- Opłaty o której mowa w pkt 7 za udostępnienie dokumentacji medycznej nie pobiera się w przypadku udostępnienie dokumentacji medycznej po raz pierwszy w żądanym zakresie w sposób, o którym mowa w pkt 6, tj. w formie wyciągu, odpisu, kopii lub na informatycznym nośniku danych pacjentowi lub przedstawicielowi ustawowemu.
- Udostępnianie dokumentacji medycznej następuje bez zbędnej zwłoki.
- WOMP CP-L w Łodzi udostępnia dokumentację medyczną również innym podmiotom w trybie i na zasadach oraz w zakresie określonych w art. 26 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2019r., poz. 1127 ze zm.).
Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu:
(42) 27 21 900 – Sekretariat WOMP CP-L
Załącznik nr 1 – Wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej